1
Opublikowano 26 kwietnia 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #04

Palnik_cover_4
Palnik_cover_4

Witam w czwartym odcinku Palnika Drummonda! Wynurzamy się z morskich głębin, nie musimy się już obawiać tajemniczych mieszkańców Atlantydy ani też krwiożerczych nieumarłych z poprzedniego odcinka. Tym razem odwiedzimy miejsca egzotyczne, łączące stare z nowym, pobawimy się również latawcem oraz zajrzymy do intrygującego świata mody. Aby jednak nie było tylko tak przyjemnie, na koniec zostawiłem dla Was bilety do naszego Namiotu Dziwotworów – czy jednak zechcecie dobrowolnie tam zajrzeć? Ja mogę tylko wskazać drogę i zachęcić darmowym bilecikiem…

 
Palnik_thumb_sheikhprojections

Meczet Sheikh Zayed robi niesamowite wrażenie swoim bliskowschodnim monumentalizmem. Jednak dzięki zastosowaniu magii nowych mediów – budynek ten ożywa, staje się wielkim ekranem kinowym – lub nawet czymś innym – płótnem dla cyfrowego pędzla. I choć mamy tu do czynienia ze zderzeniem nowoczesności z tradycją – to kontrast ten nie jest rażący, wręcz przeciwnie – animowane projekcje zdają się naturalnie rozszerzać rzeczywistość.

Czas trwania: 2:23 min.

 
Palnik_thumb_littleshiningman

Jak widać, latawce mogą przybierać najdziwniejsze formy. Ta jest o tyle ciekawa, że gdy wzbija się – z pewnymi problemami – w powietrze, to sprawia wrażenie, jakby odrywała się od świata rzeczywistego. Jakby była kawałkiem animacji trójwymiarowej zaimplementowanej do filmu. Do tego narastające ambientowe tło dźwiękowa nadaje temu tytułowi nieco tajemniczy, hipnotyzujący klimat.

Czas trwania: 3:11 min.

 
Palnik_thumb_singularity

Aż chciałoby się sparafrazować pewien internetowy mem i rzec: “Zwykle nie oglądam filmów ze świata mody, ale gdy to robię, to są one dziwaczne”. Ten fabularyzowany short polskiej produkcji intryguje ziarnistymi, wręcz złowrogimi ujęciami, które podkreślone są subtelnym użyciem efektów specjalnych oraz świetnie dopasowaną, narastającą ścieżką dźwiękową. Gdyby wszystkie filmy o podobnej tematyce były realizowane równie ciekawie – byłbym bardziej na bieżąco z modą.

Czas trwania: 7:01 min.

 
Palnik_thumb_seed

SEED jest animacją poklatkową opowiadającą o jajku i jabłku, które postanowiły konkurować ze sobą przy pomocy rozgłośni radiowych. Brzmi dziwnie? Poczekajcie, aż zobaczycie poziom realizacji. Połączenie gruzów i zniszczenia z elementami biologicznymi, ciągła, wyniszczająca walka o odbiorcę oraz zamknięte koło historii. Trudno opisać te wręcz turpistyczne widoki, jednak zapewniam, że rzadko można trafić na tak groteskowe – a jednocześnie dopracowane, spójne i zawierające treść – animacje.

Czas trwania: 11: 42 min.

 


Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.