3
Opublikowano 10 maja 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #05

Palnik_cover_5
Palnik_cover_5

Witam w piątym odcinku Palnika Drummonda! Dzisiejszy pokaz będzie dość zróżnicowany, uraczę Was bowiem odrobiną muzyki, krótką wizytą w Kosmosie oraz małą dawką medycyny. A na koniec, by zamącić nieco w Waszych głowach – trochę groteski pod przykrywką animacji. Zapraszam.

 

Palnik_thumb_crossroad

Animowana historia pewnego wpadającego w ucho bluesowego utworu… z szatańskim paktem w tle. Całość może nie jest wykonana perfekcyjnie od strony technicznej, ale za to brzmi świetnie (tupanie nogą do rytmu zapewnione) i buduje proste, acz dające do myślenia zakończenie.

Czas trwania: 6:44 min.

 

Palnik_thumb_eta

Zostajemy w świecie animacji, ale przenosimy się w Kosmos. E.T.A. zgrabnie tworzy klimat międzygwiezdnej samotności, nawiązując do takich klasyków jak film Alien czy gra Starcraft, jednak kulminacja zdarzeń jest w tym wypadku bardziej humorystyczna. Z jednej strony mamy tu dobry, wyrazisty pomysł, z drugiej sympatyczną zabawę z gatunkiem kosmicznego horroru.

Czas trwania: 4:25 min.

 

Palnik_thumb_heartstop

Może poprzedni filmik przyspieszył Wam bicie serca? A co, gdyby serce człowieka nie biło, a jednak… mógłby bez tego żyć? Cóż, nie trzeba się nad tym specjalnie głowić, bo Heart Stop Beating to krótki film dokumentalny, który opowiada o takim właśnie przypadku. Billy Cohn i Bud Frazier to lekarze, którym udało się stworzyć urządzenie zastępujące serce – oparte nie na zasadzie pulsującego pompowania krwi, a na ciągłym jej przepływie. Nie mam pojęcia, na ile takie eksperymenty mają szansę działać na większą skalę – ale w tym konkretnym przypadku uratowały życie, więc jedyną reakcją, jaka się u mnie pojawiła, było zakrzyknięcie: „Go, science!”.

Czas trwania: 3:53 min.

[uwaga: jeśli ktoś jest wrażliwy na widoki np. operacji na otwartym sercu itp., to nie polecam oglądania]

 
Palnik_thumb_birdboy

Często zdarza mi się zostawić coś dziwacznego na koniec. Birdboy zaczyna się dość niewinnie, by szybko przerodzić się w psychodeliczną, wręcz apokaliptyczną wizję świata wypełnionego kłamstwem, smutkiem i zimnymi stosunkami społecznymi. Animacja ujęła mnie swoim prostym, ale konsekwentnym stylem graficznym (z którym możecie się zapoznać również na oficjalnej stronie filmu) oraz mrocznym, groteskowym klimatem.

Czas trwania: 12:39 min.

 


Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.