2
Opublikowano 14 czerwca 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #09

Palnik_cover_9
Palnik_cover_9

Witam, Panie i Panowie! Poprzedni pozytywny Palnik zdziałał cuda, jak widać – bo wreszcie mamy za oknem słońce! Co prawda po drodze gdzieniegdzie wystąpiły bardzo potężne burze i gradobicia, ale cóż, nie mogło obyć się bez efektów ubocznych, nieprawdaż? Dzisiejszy Palnik Drummonda jest dość metafilmowy oraz stara się zrozumieć niektóre motywy, które wpływają na tworzenie się (pop)kultury. Na starcie poświęcimy trochę czasu na animowane quizy filmowe, potem zerkniemy do świata openingów, by na koniec przypomnieć sobie, że to wszystko… przecież i tak jest remiksem czegoś innego. Zapraszam!

 
Palnik_thumb_ABCinema

Kliknięcie w obrazek przenosi do pierwszego filmiku z serii, kolejne części znajdziecie tutaj:

Ciekawa seria miniquizów filmowych. Przez alfabet filmowy po skojarzenia kolorystyczne – widz może pobawić się i spróbować zgadnąć jak najwięcej tytułów. Osobiście nie liczyłem, ale wychwyciłem dość sporo – problem pojawia się, gdy znajomość polskich (a nie angielskich) tytułów podsuwa nam mylny trop, spowalniając nasze skojarzenia.  Bądź co bądź – całość wykonana jest bardzo zgrabnie, pomysłowo i płynnie – choć czasem tempo jest odrobinę za szybkie.

Czas trwania całości:  ok. 3:30 min.

 
Palnik_thumb_FITC

Twórcy filmiku postanowili w ciekawy sposób przedstawić proces twórczy, używając do tego formy napisów początkowych. Z offu słyszymy monolog bohatera, który nadaje animacji neo-noirowy klimat, a przed oczami pojawiają nam się chaotyczne obrazy, ilustrujące stany emocjonalne oraz myśli autora. Jest to dobry przykład połączenia intrygującej strony formalnej z treścią.

Czas trwania: 3:00 min.

 
Palnik_thumb_remix

Jak w przypadku ABCinema, kliknięcie w obrazek przenosi do pierwszego odcinka. Kolejne znajdziecie tutaj:

Everything is a Remix jest serią filmików dokumentalnych autorstwa Kirby’ego Fergusona, opowiadającą nie tylko o kinie czy filmie jako takim, lecz o ogólnym procesie tworzenia kultury poprzez ciągłe jej remiksowanie i powtarzanie motywów. Autor porusza różne tematy, od remiksów muzycznych, przez przemysł filmowy, po zagadnienia prawne. Nie powiem, żeby odkrywał Amerykę – każdy w miarę świadomy odbiorca kultury wie, jak różne media lubią się przeplatać, zapożyczać od siebie treści… i że robią to od lat. Na dłuższą metę właśnie na tym to polega: rzadko kiedy mamy do czynienia z rewolucjami w danej branży – zwykle są to bardziej subtelne, mniej zauważalne przeobrażenia. Mimo to – całość skrojona jest solidnie i dobrze się ogląda – i nawet jeśli znacie niektóre z przedstawionych remiksów, to inne z pewnością będą dla Was zaskoczeniem bądź ciekawostką. Oczywiście problematyka poruszona w tej serii to temat rzeka, można by o tym napisać mnóstwo artykułów czy prac naukowych – jednak taka kompaktowa forma to coś, na co warto zwrócić uwagę.

Czas trwania całości: ok 45 min.

 


Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.