0
Opublikowano 28 czerwca 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #11

Palnik_cover_11
Palnik_cover_11

Witam w kolejnym odcinku Palnika Drummonda! Dzisiaj bez szaleństw, edycja dość stonowana, zrównoważona, nie mogę Was przecież wiecznie zarzucać najlepszymi filmami na świecie, bo wtedy nie docenicie nic, co jest choćby odrobinę mniej wyraziste. Ale to nie znaczy, że nie warto oglądać, skądże znowu! Będzie dawka muzyki oraz kreatywności, zapuścimy się też w świat animacji – zarówno tych prostych, jak i bardziej nietypowych. Czyli jak zwykle: znajdzie się coś dla każdego – zapraszam więc gorąco do oglądania!

 
Palnik_thumb_FistfulofSilence

Na rozgrzewkę odrobina elektronicznej muzyki z abstrakcyjną animacją w tle. Jeśli musicie sobie jeszcze poprawić filiżankę z kawą (żeby stała idealnie równo na spodeczku!) oraz poustawiać ciastka w odpowiedniej kolejności (od potencjalnie najmniej smakowitego do tego najbardziej… lub odwrotnie!) przed obejrzeniem Palnika – to jest właściwy moment. Puśćcie Fistful of Silence w tle i przygotujcie sobie stanowisko do oglądania.

Czas trwania: 2:50 min.

 
Palnik_thumb_TheViolinMaker

Kilka Palników temu wspominałem, że uwielbiam wszelkie filmy o twórczości, o artystach, generalnie o szeroko pojętych przejawach kreatywności. The Violin Maker to klasyczny przedstawiciel tego gatunku. Nie ma tu zbyt szalonej formy, nie ma dziwacznego montażu – bo sama sylwetka postaci jest wystarczająco ciekawa, nie potrzebuje dodatkowych ozdobników. Samuel Zygmuntowicz jest bardzo inspirującą osobą, posiada wielki talent i współpracuje z wieloma świetnymi muzykami, ale jednocześnie zdaje się być niesamowicie skromny i konkretny, skupiony na swoim fachu.

Czas trwania: 4:06 min.

 
Palnik_thumb_sushi

Przenosimy się do świata animacji i pozostaniemy w nim już do końca tego odcinka. The Story of Sushi to ciekawy minidokument opowiadający o podróży ryb z mórz i oceanów na… nasze talerze. Całość ma proekologiczny wydźwięk i stara się „zmienić świat” – ciekawa forma i narracja sprawiają jednak, że short nie trąci nadmiernie łopatologicznym moralizatorstwem.

Czas trwania: 4:15 min.

 
Palnik_thumb_Divers

W zasadzie nie byłem pewien, czy wrzucać tę animację do Palnika. Wykonanie samych modeli nie zachwyca, momentami jest trochę zbyt sztywno, brakuje też szczegółów. Mimo to – sam pomysł przeniesienia pływania synchronicznego w mniej mokre środowisko rozbawił mnie na tyle, że postanowiłem się podzielić tym shortem z Wami. Przyznam też, że ostatnia scena jest świetna, ładnie zamyka całość i jest przyjemnie humorystyczna.

Czas trwania: 3:12 min.

 
Palnik_thumb_Vaesen

Wiecie już, że oprócz krótkometrażówek o twórcach i kreatywności, mam też specjalne miejsce w sercu dla animacji. Szczególnie tych dziwnych, z intrygującą kreską i nietuzinkową stylistyką. Vaesen opowiada historię księcia, który wyrusza w podróż, by uratować umierającego ojca i pokazać, że jest jego godnym następcą. Choć to dość typowe zawiązanie baśniowej fabuły, to tutaj liczą się przede wszystkim walory realizacyjne. Niesamowite użycie muzyki oraz kolorów, solidna, choć specyficzna animacja i do tego szereg tajemniczych, niedopowiedzianych wątków budują unikalny, niepokojący klimat. [uwaga: film zawiera śladowe ilości rysunkowych cycków i penisów]

Czas trwania: 6:12 min.

 

Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.