1
Opublikowano 19 lipca 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #14

Palnik_cover_14
Palnik_cover_14

Witam w czternastym odcinku Palnika Drummonda! Dzisiaj wybierzemy się w krótką podróż po klimatach retro, wpuścimy do domów odrobinę świątecznej atmosfery (tak, w środku lipca! Kto nam zabroni?) oraz zajrzymy do świata czystej formy, pełnego kolorów i dziwacznych wizji. Zapraszam do oglądania!

 

Palnik_thumb_Light Speed Transit

Na początek krótki teledysk, którym chciałem się z Wami podzielić w ostatnim odcinku Palnika, ale jakoś wyleciało mi to z pamięci. Osią tego wideoklipu jest podróż szamana do krainy bogów muzyki – a przynajmniej tak można to zinterpretować. Nie wiem, jakich korzonków najadł się ten człowiek, ale na pewno zapewniły mu one niezły elektroniczny odjazd w stylu retro. Jeśli lubicie muzykę, która zalatuje nieco soundtrackiem z filmu Tron, to serdecznie polecam.

Czas trwania: 3:58

 

Palnik_thumb_Space Stallions

Pozostajemy w atmosferze retro. Co tu dużo mówić: Space Stallions idealnie oddaje klimat animacji z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Osobiście na myśl przychodzi mi od razu He-Man oraz Motomyszy z Marsa, ale myślę, że każdy z Was dobuduje kolejne tytuły do tej listy skojarzeń. I choć kreskówki te były „odrobinę” kiczowate i często średnio wykonane, to chyba nic nie jest im w stanie odebrać specyficznego uroku. Albo po prostu jestem pod wpływem Aury Nostalgii (+3 do pozytywnego oceniania starych rzeczy znanych z dzieciństwa).

Czas trwania: 3:59

 

Palnik_thumb_Miracle22st

Dobrze, nasiąknęliście już wystarczająco klimatem retro, czas na zmianę. Jest środek lipca, pełnia lata… ale może ktoś tęskni za Gwiazdką? Świąteczna atmosfera, prezenty dla rodziny, przyjaciół oraz dla całej masy obcych dzieci… Co? Jakich dzieci? Czemu niby mamy dawać prezenty jakimś obcym?! Cóż, jeśli się chce, to można. Jim i Dylan zostali przez pomyłkę zasypani stosem listów do Świętego Mikołaja. Nie wiedząc, co z tym faktem zrobić, postanowili… spełnić nadesłane do nich życzenia. Rozdali część listów znajomym, część chętnym do pomocy ludziom z Internetu, a wszystko po to, by uszczęśliwić grupę dzieci. Short Miracle on 22nd St opowiada właśnie o całej tej przygodzie, a ja od siebie dodam tylko, że to super ze strony Jima i Dylana, że zdecydowali się na taki gest. Nie wydaje mi się, żeby większość społeczeństwa miała na tyle odwagi, by podjąć się takiego wyzwania.

Czas trwania: 7:20

 

Palnik_thumb_solipsist

Wielokrotnie powtarzałem, zarówno w Palnikach, jak i kapryfoliumowych podcastach (swoją drogą, ostatnio wyszedł nowy odcinek, słuchaliście już?), że w filmach najważniejsza jest dla mnie solidna treść, którą forma może jedynie wspierać, dopełniać i dookreślać, ale nigdy nie powinna jej przewyższać czy przytłaczać. Oczywiście jest to moja osobista reguła, od której sam czynię wyjątki – i właśnie takim wyjątkiem chciałbym się z Wami dzisiaj podzielić. Solipsist to niesamowity film bazujący praktycznie tylko na zabawie formą. Jest to jeden z moich ulubionych shortów w tej kategorii i do teraz nie przestaje mnie zadziwiać fakt, że większość z tych efektów jest wykonana fizycznie, tylko mały procent został dodany w obróbce komputerowej. Chciałbym napisać coś więcej, wymienić moje ulubione fragmenty czy zabiegi… ale wiecie co? Po prostu włączcie to w wysokiej jakości na pełnym ekranie i podziwiajcie, nie będę Was zanudzał gadaniem.

Czas trwania: 10:10

 

Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.