0
Opublikowano 3 sierpnia 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #16

Palnik_cover_16
Palnik_cover_16

Witam w szesnastym odcinku Palnika Drummonda! Przepraszam za jednodniowe opóźnienie, ale zabłądziłem w L-przestrzeni. Mam dla Was garść klimatów dość europejskich, od wyrafinowanych reklam pełnych biżuterii i dzikich kotów, przez animacje (klasyczne i poklatkowe), po dwuodcinkową, psychodeliczną produkcję zalatującą nieco Silent Hillem. Dzisiejszy przegląd sponsorowany jest przez literę „L”. Zapraszam do oglądania.

 

Palnik_thumb_Luminaris

Świetnie skrojony film poklatkowy opowiadający o człowieku konstruującym w tajemnicy urządzenie, które ma mu pozwolić pokonać monotonię życia codziennego. Luminaris jest doskonałym przykładem tego, jak powinno się tworzyć rzeczy bazujące na stop-motion – nie chodzi tu przecież o realizm czy odwzorowanie pełnej płynności ruchu – od tego są klasyczne filmy – w tego typu produkcjach można bardziej pobawić się formą, osiągnąć inne, charakterystyczne i niepowtarzalne efekty. Twórcom tego shorta udało się to zrobić w naprawdę dobrym stylu.

Czas trwania: 6:15 min.

 

Palnik_thumb_DE CARTIER

Rzadko kiedy widzę filmy reklamowe, które robią na mnie jakieś większe wrażenie. Temu się udało. Short pokazuje drogę pewnego „kotka” przez świat pełen ciekawych miejsc i zdarzeń. Jako, że głównym tematem jest tutaj promowanie biżuterii – to możecie spodziewać się wielu błyszczących efektów i zabaw ze światłem – ale nie jest to w żadnej mierze przytłaczające. Short jest bardzo dobrze wyważony, zgrabnie (niczym kot?) kroczy po granicy między reklamą, pokazem efektów specjalnych i kinem przygodowym.

Czas trwania: 3:31 min.

 

Palnik_thumb_Luna

Prosta fabularnie, ale sympatycznie wykonana i ciepła animacja o miłości owadów. Czasem lubię takie historie, które da się opowiedzieć bez używania słów – a tutaj dodatkowo spodobało mi się użycie głównie skali odcieni szarości – nadaje to bardziej kameralnej i nieco staromodnej atmosfery.

Czas trwania:  6:23 min.

 
Palnik_thumb_LUCIA

linia_separator3

Palnik_thumb_LUIS

Lucia i Luis to bardzo specyficzne filmy poklatkowe z pogranicza horroru i mrocznej baśni. Polecam je oglądać w nocy, ze słuchawkami na uszach, bowiem nastrój tych shortów jest niesamowity: tajemniczy, psychodeliczny, niedookreślony. Szeptana narracja potrafi wywołać ciarki na plecach, a intrygująca technika wykonania budzi niepokój i poczucie osaczenia.

Czas trwania: 3:49 i 4:02 min.

 


Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.