0
Opublikowano 18 października 2013 przez Rufus Blackwood w Inspiracje
 
 

Palnik Drummonda #22

Palnik_cover_22
Palnik_cover_22

Wiecie, że w Palnikach Drummonda obejrzeliście już ponad sześćdziesiąt krótkometrażówek? A nie liczę tu wszystkich miniseriali itp., które pojawiały się od czasu do czasu. To całkiem niezły wynik, ale mam w zanadrzu dużo więcej. W dzisiejszym odcinku poczęstuję Was jedną dłuższą, fabularną produkcją – a dla tych, którzy nie mają czasu na takie zabawy, przygotowałem też pewne krótsze pozycje. Zapraszam do oglądania!

 
Palnik_thumb_Alcoholics
Film, który dość trudno jest mi zaszufladkować. Z jednej strony jest to czarna komedia, która zaczyna się dość łagodnie, pokazując różne zabawne sytuacje. Jednak po drugiej stronie medalu pojawia się opowieść o problemie walki z alkoholem. Bohaterowie przełamują się, rzeczy zaczynają iść nie tak, jak powinny, sytuacje wymykają się spod iluzorycznej kontroli. I choć ten tragiczny bądź smutny ton przygrywa wyraźnie w drugiej połowie Successful Alcoholics – to film jako całość, mimo poważnej wymowy, ogląda się stosunkowo lekko – co nie znaczy, że widz nie zostaje pobudzony do refleksji. To ciekawa mieszanka.

Czas trwania: 25:13 min.

 
Palnik_thumb_Dead Sea

Salton Sea jest zbiornikiem wodnym znajdującym się na uskoku tektonicznym San Andreas, wytworzonym przez przypadek w 1905 roku, gdy rzeka Kolorado zalała ten obszar. Terytorium stało się atrakcją turystyczną, jednak bez naturalnych odpływów, zostało szybko zanieczyszczone i opuszczone. America’s Dead Sea pokazuje historię tego miejsca zarówno z perspektywy dzisiejszych, jak i minionych dni. A mi osobiście dokument ten skojarzył się – głównie przez użytą muzykę i ujęcia archiwalne – z klimatem gry Fallout.

Czas trwania: 3:33 min.

 
Palnik_thumb_Dungeness
Pozostańmy jeszcze chwilę w takich mrocznych klimatach, dobrze? Za oknem wietrzna jesień, więc takie coś pasuje idealnie. Dungeness jest krótkim filmikiem, o którym zapominam, bo zdaje się być nijaki z pozoru – ale gdy już sobie o nim przypomnę, to nieodmiennie robi na mnie wrażenie. Ciemne, kontrastowe ujęcia, opuszczone wybrzeże, specyficzny ambientowy podkład muzyczny – wszystko to sprawia, że film ten nasączony jest wręcz złowrogim, postapokaliptycznym nastrojem.

Czas trwania: 1:46 min.

 
Palnik_thumb_Ferroux

Czas na coś bardziej abstrakcyjnego. Ferroux bawi się fizyką płynów, skupiając się na użyciu ferrofluidów (tzw. ferrocieczy bądź też cieczy magnetycznych) w połączeniu z innymi chemikaliami: mydłem, alkoholem itd. Efekt jest ciekawy i przyznam, że chętnie widziałbym go w jakimś filmie fabularnym, np. w postaci czołówki czy napisów końcowych.

Czas trwania: 2:25 min.

 
Palnik_thumb_NOISYJELLY
Zrobiło się semi-naukowo, więc możemy chyba pozostać w tej tematyce już do końca. Noisy Jelly to intrygująca, kolorowa instalacja dźwiękowa, która za pośrednictwem barwnych żelek pozwala nam bawić się różnymi rodzajami dźwięków. Jest to ciekawy sposób na pobudzenie zmysłów w nieco inny sposób. A ja jestem na tyle zryty, że ten short skojarzył mi się z (świetnym, swoją drogą) filmem eXistenZ, a konkretnie z konsolą, której używali bohaterowie.

Czas trwania: 3:01 min.

 

 


Rufus Blackwood

 
W starych pismach z Imladris określany jest mianem wielbiciela kultury. Szczególnie mocno związany z kinematografią, gamingiem, komiksem i fantastyką. Na Kapryfolium sprawuje funkcję Głównego Inżyniera Palnika Drummonda, sporadycznie zahaczając też swym cyfrowym piórem o inne działy.